30 Ara 2014

Hissiz | Lemariz Müjde Albayrak [Kitap Yorumu]

Adı: Hissiz
Yazar: Lemariz Müjde Albayrak
Yayınevi: Postiga Yayınları
Tür: Romantik, Aşk, Erotik

Aşkın en derinden, inkâr edildiği yerden ortaya çıkışı! Kendilerini ve birbirlerine duyduğu aşkı çığlık çığlığa ve sessizce inkâr etseler de, aşkları ortalığı yakıp kavuruyor!

Alexander, hissiz, acımasız, yakışıklı, güçlü ve zengin… Daha küçücük bir çocukken öğrendi bütün bu özelliklere sahip olabilmeyi. O hislerini acımasızca rafa kaldırmış, kendi sonuna doğru ilerliyordu. Ama bilmediği, her sonun bir başlangıca gebe olduğuydu. Heaven karşısına çıktığında bütün inançları ters yüz olurken, kendi sonu birdenbire başlangıcı olduğunda ne yapacağını elbette bilemezdi.

Heaven; masum, saf ve kırılgan bir papatya… Cennetten gelen bu sessiz melek, tüm korkularını kendine zırh yaparak kökleri ile tutunduğu topraklarında, Alexander'ın fırtınasına karşı direnirken, bir aşk ateşi yakmak için geldiğinde asla tek bir yananının olmayacağını bilemezdi.Var olmadığını zannettiği kalbi boğulurcasına çırpınırken soluksuz kalarak tekrarladı: "Hissetmiyorum, hissetmiyorum, hissetmiyorum…"

Uzun zamandır, şöyle severek bir kitap yorumu girmeye vaktim olmamıştı. Keza, öyle severek okuduğum bir kitap da. Fakat Hissiz, tam da öyle bir kitap oldu benim için. Resmen yılın son günlerinde okuma zevkimi yerine getirdi.
Açık söylemek gerekirse kitabın bu kadar güzel olacağını tahmin etmemiştim. Okuduğum yorumlar ve Fifty Shades benzetmeleri yüzünden kitapla aramda alakasız bir ön yargı geliştirmiş, o yüzden de sürekli okumayı ertelemiştim. Ama kitap beni çok şaşırtarak, elime aldığım an 250-300. sayfalara gelmemi sağladı.Bunda da yazarın kullandığı dilin büyük bir etkisi olduğunu düşünüyorum. Kitap klasik bir romance olduğu için konu bakımından değil de, yazarın yazım tarzındaki soft akıcılıktan kitabı bir çırpıda okudum sanırım.
Lafı uzatmaya gerek yok. Kitabın daha önce, bir sosyal hikâye paylaşım platformu olan Wattpad'te neden bu kadar tutulduğu belli oluyor. Akıcı, güzel ve değişik bir konusu vardı. Beğendim. Ama asıl merak ettiğim karakterlerden Adrian'ın hikâyesi olacak ve Ocak ayında çıkacağı söylenen MASKE kitabı. Neyse, ben yorumuma geçeyim. Kitapla ilgili.Hem bilmeyenlere de küçük bir tanıtım olur. ^_^
Şimdi kitabın tüm artı ve eksi gördüğüm noktalarını da barındıracak bir yorum yapacağım Hissiz için. Öncelikle söylemek isterim ki, anlatım ve kurgu bakımında çok iyi ve sağlam bir kitaptı. Ama, takıldığım birkaç küçük ayrıntı da yok diyemem. İlk olarak kitabın hızlı bir girişi olduğu kanısındayım. Başlarda "Ne oluyor ya?" diyerek anlamaya çalıştım olayları. Ama 3. bölümden itibaren daha sakin ve rutin bir hal aldı. Sanırım yazar hızlı bir girişle direkt olaya odaklanmak istemiş ama, ben biraz daha detay olsaydı diye düşünmeden edemiyorum. Neyse.

İkinci olarak kitabın kurgusunu çok beğendim ya. Değişik bir kurgusu vardı.Hele hele karakterlerden birinin konuşamaması çok ilgi mi çekti. İtiraf etmem gerekirse, kitabın odak noktası oldu bende. Heaven'ın konuşamayan bir kız olması ve o sessizliğinin verdiği masumiyet, tarifsiz bir okuma zevki yaşatıyor insana. Düşünsenize her konuşmak istediğinde kendi sesini duymaktan korkan, korumaya muhtaç genç bir kız.. Farklı bir kurgu olmuş cidden.Ve bir de kız için kullanılan "papatya" sıfatı var tabii. Ayrı bir hoşuma gitti. Sadece sıfat olarak değil, kitaptaki betimlemelerde verilen güzel mesajlardan ötürü de etkilendim. Normal bir kır çiçeği böylesine güzel anlatılamazdı diye düşünüyorum. 

Kitabın geneline gelirsem; kitap Alexander Romanov adındaki ünlü bir şirketler zinciri sahibinin en uygun tabirle, cehennemden farksız hayatını cennete çeviren bir genç kızla yaşadıkları aşkı işliyor. 
Alexander hayata 1-0 yenik başlayan bir karakter. Hayat hep acımasız yüzünü göstermiş kahramanımıza. Ve 32 yaşında olmasına rağmen bu yaşına kadar da hiç mutlu bir an yaşamamış.Bu kadar acıdan sonra da kendine ördüğü duvarlarıyla o artık bir "Hissiz" olmuş. Hissetmeyi, yaşamayı ve düşünmeyi kendine yasaklamış. En azından kısa bir süreliğine tüm acılarını unuttuğu eski bir çiftlikte geçirdiği kısa bir zaman dilimine kadar..
Adamımızın işi borç batağında yüzen şirketleri, mal mülkleri ele geçirip himayesine almaktan ve onlardan finansal kâr sağlamaktan ibaret. Keza aynı şey yıllar önce bir anlık mutluluk yaşadığı o küçük çiftliğinde başına gelince, Alexander o bir anlık mutluluğu adına bu çiftliği de satın almak için yola çıkıyor. Fakat çiftliğe vardığında hiç beklemediği bir şeyle karşı karşıya kalıyor aynı zamanda. Küçük bir an mutluluk yaşadığı bu çiftlikte, kimselerin bilmediği bir kır çiçeğiyle tanışıyor. Ve tüm hayatı yine o çiftliğin büyüsü ile değişiyor. Heaven'ı tanıdığı andan itibaren Alexander için her şey çok karmaşık bir hal alıyor.

 O ruhsuz, hissetmeyen, duygusuz adam, küçücük bir kızın sessiz masumiyetinde yok olup gidiyor. İçindeki acılı çocuksa an be an gün yüzüne çıkarken siz de kitaba kapılıp gidiyorsunuz. Kısacası çok hoş bir kurgusu vardı bana göre. Başlardaki hızlı başlayış ve -aşırı- yazım hatalarını görmezden geldiğimde çok etkilendiğim bir kitap olduğunu tekrar belirtebilirim. Bıkmadan hem de.Neyse, deneyin görün. 

Dip not düşmem gerekirse de kitap aşırı cinsellik barındırıyor. Gerçi günümüzde olmayan kitap kalmadığı için artık bu kısımları görmezden geliyorum...

0 Yorum:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkür ederim.

SOSYAL AĞLAR

Facebook Twitter Google Plus Email Pinterest

Google+ Badge

GÜNDEMDEKİLER

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Takip et

Öne Çıkan Yayın

YOLUM AŞKA DÜŞTÜ | MERAL KIR [Kitap Yorumu]

Bir daha dünyaya gelirse âşık olacağı adamı insan ırkından seçmeye karar veren şaşkın akademisyen Sena Tekin ve önce Sena’yı öpüp sonra, &...

Ne Okuyorum?

Ne Okuyorum?
KARANTİNA - BEYZA ALKOÇ

İZLENEN ANİME

SEVİLESİLER

Obsession||Hunter

GÖZDELER *-*

Leo Hathaways Fan
OPAL|| Jennifer L. Armentrout

Fırsatçı|| Fanbar
Kolay|Tamara Webber Fanbar
Elit||Kiera Cass
Aynı Yıldızın Altında|| John Green
Tatlı Düşman || Heather Snow

Sayfa Görüntüleme Sayısı

INSTAGRAMDA BEN!

Copyright © Anime ve Kitap Sever | Powered by Blogger
Design by Lizard Themes - Published By Gooyaabi Templates | Blogger Theme by Lasantha - PremiumBloggerTemplates.com